Międzynarodowy dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych

27 kwietnia 2018 r. w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epiedemiologicznej w Rzeszowie odbyła się konferencja organizowana przez ZUS – Oddział w Rzeszowie, Wojewódzki Inspektorat Sanitarny i OSPS BHP Oddział w Rzeszowie.

Konferencję tradycyjnie rozpoczęły statystyki wypadkowości w Polsce i w województwie podkarpackim, które prezentowała przedstawicielka Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Następnie do statystyk odniósł Jerzy Pas z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie – Jerzy Pas ukazując najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy kończąc wymownym zwrotem: Codziennie w Polsce ginie podczas wypadku przy pracy jedna osoba, 2 zostaje ciężko poszkodowane, a 4 nigdy już nie wróci do pracy!

Następnie bardzo ciekawą prezentację przedstawiła Katarzyna Hildt-Ciupińska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie. Zachowania zdrowotne mężczyzn aktywnych zawodowo. CIOP rozpoczął szczegółowe badania w tej dziedzinie i zdradził kilka interesujących spostrzeżeń. Największe problemy stanowi dość „stereotypowe” podejście mężczyzn do ich zdrowia oraz źródło z którego czerpią informacje na temat zdrowia – a mianowicie Internet (54,7%). Kobiety są bardziej krytyczne wobec stanu swojego zdrowia, w związku z tym widoczna jest lepsza profilaktyka oraz wiedza na ten temat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *